Wszystkie procesy rozwojowe na ziemi warunkowane są dostępem do wody. Nie można jej niczym zastąpić, nie ma żadnego substytutu, dlatego ludzie powinni o nią dbać, szczególnie o wody gruntowe, które dostarczają nam wody na codzień, w kuchni, w łazience itp. Niestety brak dbałości o ochronę środowiska, w tym wody, sprawiły że Polska stała się krajem zaliczanym do jednych z najbardziej zanieczyszczonych. W związku z tym, że woda bierze udział w wielu procesach związanych z rozwojem organizmów, szczególnie ludzie narażeni są na niebezpieczne konsekwencje wynikające z korzystania z brudnej wody.
Najbardziej niebezpieczne są skażenia biologiczne, które polegają na rozpowszechnianiu się za pomocą wody wszelkich bakterii, wirusów. Wypicie zanieczyszczonej wody powoduje bezpośredni transfer do naszego ciała szkodliwych substancji, które mogą wywołać wiele groźnych chorób jak na przykład dur brzuszny, czerwonka, grypa, w tym wszelkie jej odmiany, zapalenie spojówek, biegunka.
Skażenia pochodzenia chemicznego powodują zaburzenia w prawidłowej pracy nerek oraz wątroby. Najczęściej jest to zanieczyszczenie spowodowane bliskością zbiorników wodnych przy przedsiębiorstwach przemysłowych oraz fabrykach. Woda wówczas naszpikowana zostaje związkami fenoli, detergentami, pestycydami czy metalami ciężkim takimi jak rtęć czy ołów. Niektóre firmy upatrują również w pobliskiej rzeczce czy jeziorze tanią kanalizację i często właśnie tam pozbywają się swoich ścieków.
Do powszechnych zanieczyszczeń wody zaliczają się również wszelkie zawiesiny, które są tak naprawdę ciałami stałymi. Takie skażenia noszą nazwę fizycznych.
Bardzo często dochodzi do zanieczyszczenia gleb, które następnie zanieczyszczają płynące pod nimi wody. Chodzi tu o wszelkie niekontrolowane wycieki paliw, substancji trujących, czy zbyt dużych stężeń nawozów. Mniej szkodliwe są zanieczyszczenia organiczne, ponieważ rozkładają się w wodzie i nie wyrządzają aż takich szkód człowiekowi.
Polskie prawo jest coraz bardziej świadome niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą jawna zgoda na zanieczyszczanie środowiska. Polski ustawodawca coraz częściej w różnego rodzaju ustawach zamieszcza klauzule dotyczące przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska. Bardzo dobrze że zwrócono uwagę na ekologię, ponieważ po latach istnienia wielkich zakładów przemysłowych na terytorium RP przyzwyczajono się do niemiłego dla oka krajobrazu pełnego kominów. Obecnie Państwowe Inspekcje Ochrony Środowiska dokonują regularnych kontroli nadzorujących system odprowadzania ścieków komunalnych w większości zakładów na terenie naszego państwa. Liczba kontroli, a co za tym idzie kar za nie dostosowywanie się do przepisów ciągle rośnie.