Obecnie już nikt nie używa studni. To pomysłowe urządzenie niegdyś dbało o regularne dostarczanie wody w niejednym gospodarstwie. Raz wykopana studnia służyła właścicielom przez wiele lat. Był to nie tylko tani, ale bardzo ekologiczny sposób na pozyskiwanie wody, która jest podstawowym elementem życia każdego człowieka. W czasach kiedy ogólnomiejska czy ogólnowiejska kanalizacja nie miała prawa bytu ludzie radzili sobie właśnie wykopując wielki kanał i właśnie w ten sposób pozyskiwali wody podziemne do własnych celów. Na początku wodę pobierano spuszczając wiadro na linie lub sznurze. Później stosowano różne udogodnienia np. montowano kołowrót, pompę lub rurociąg, który umożliwiał stały pobór wody. Inwestowano także w różnego rodzaju obudowy, najbardziej popularne stało się wycementowanie pionowego odwiertu, ponieważ najbardziej skutecznie chroniły wodę przed zanieczyszczeniami itp.
Badań dotyczących studni było bardzo wiele. Pozwoliło to na dokonanie podziałów i tak wyróżniamy studnie:
- płytkie ( ok.20-30 m )
- głębokie
- małośrednicowe
- wielkośrednicowe
- kopane
- wiercone
- wbijane
- filtrowane
- bezfiltrowe
- obudowane
- nieobudowane
- obserwacyjne
- inżynierskie
- eksploatacyjne
Najbardziej ciekawe są studnie abisyńskie, które należą do rodzaju studni wbijanych/wkręcanych. Ich budowa opiera się na ręcznym wbiciu pionowo niewielkiej rury. Studnia taka ze względów na sposób mocowania musi mięć małą średnicę i być dosyć płytka. Studnie abisyńskie wyposaża się w pompę tłoczącą, świder, filtr. Zainteresowanym można także polecić przestudiowanie budowy studnii promienistej, artezyjskiej czy też subartezyjskiej. Z ciekawostek warto wspomnieć, że właścicielami najstarszej studni w Polsce są Benedyktyni z Mogilna, a ich źródło poboru wody pochodzi z XI wieku.
Sednem sprawy jest jednak utrzymanie czystości wody pobieranej ze studni. Jak to zrobić?
Ostatnio modne stało się budowanie studni przy domkach jednorodzinnych, upatruje się w nich zbiornika wody za darmo, którą to można byłoby wykorzystywać w codziennym prosperowaniu mieszkańców. To jest oczywiście zgodne z prawdą, należy jednak zaopatrzyć swoją studnie w pompę, filtr oraz zbiornik hydroforowy. Może być ocynkowany lub przeponowy. Na pewno zainstalowanie odżelaziaczy i zmiękczaczy pomoże poprawić walory naszej wody.