Nanometr, o symbolu nm, to jedna milionowa część milimetra lub jak kto woli jedna miliardowa metra. Do tej pory wykorzystywane były podczas opisywania długości fal światła widzialnego, bliskiej podczerwieni oraz UV, a także odległości w skali cząsteczek. Teraz wynaleziono dla nanometrii nowe zastosowanie.
Dzięki wieloletnim badaniom naukowców z Cambridge wynaleziono innowacyjny sposób na oczyszczanie wody przy użyciu nanometrii. Dodatkowo służyć on będzie także w oszczędzaniu energii. Chodzi o wykorzystanie porowatej struktury, która dzięki systemowi kanalików i szczelinek pozwala na oczyszczanie wody pitne. Filtracja jest tak dobra, że już niebawem zainteresują się tym tematem przemysłowcy.
Uzdatnianie wody dzięki nanoporowatej strukturze jest proste i cały proces przypomina nieskomplikowane doświadczenie, polegające na zanurzeniu balonu z osoloną wodą w całkiem czystej H2O. Sól nie może wydostać się na zewnątrz, ale woda przenika bez problemu do balonu, który po jakimś czasie po prostu pęka. To wynik naturalnego wyrównania stężeń roztworów. Na tej samej zasadzie, seria osmotycznych szoków tworzy w materiale miliony nanoszczelinek i nanokanalików, połączonych ze sobą i utrzymujących kontakt ze światem zewnętrznym. Powstała struktura z powodzeniem nadaje się do oczyszczania wody.