Każdy z nas chciałby mieć w swoim domu czystą i świeżą wodę.
Najprościej zaplanować to już na etapie budowania domu, można wówczas bez problemu zainwestować w dobrą, przydomową oczyszczalnię wody, dodatkowo dokładnie i optymalnie rozłożyć instalację i skrzętnie ją pochować pod tynkami i gładziami, itd. Brak miejsca na umiejscowienie oczyszczalni wody jest zatem jedną z głównych przeszkód, by w domu jednorodzinnym cieszyć się czystą wodą. Tymczasem piwnica czy pomieszczenie gospodarcze jest idealną przestrzenią do zagospodarowania w tym celu, ponieważ jest tam najczęściej odpływ kanalizacyjny oraz zasilanie elektryczne.
Wody podziemne bardzo często ulegają zabrudzeniu. Jeżeli coś takiego nam się przytrafi i zauważymy, że nasza woda zmieniła smak, kolor czy zapach, musimy pobrać jej próbki i oddać do badania. Właściwie, to zaleca się coroczne badanie składu swojej wody, by mieć stałą kontrolę nad jej zawartością, co gwarantuje bezpieczeństwo naszemu zdrowiu.
Nie zaleca się także przechowywać oczyszczonej podczas procesu odwróconej osmozy lub przy pomocy związków aktywnego węgla, ponieważ oczyszczona już woda ma tendencje do szybkiego infekowania. Filtry węglowe słyną z tego, że są niewielkich gabarytów i są bardzo poręczne. Dzięki temu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i świetnie sprawdzają się w domowych gospodarstwach. Doskonale oczyszczają wodę i poprawiają jej walory smakowe.
Kolejną, wielką przeszkodą do cieszenia się czystą wodą w swoim domu jest posiadanie stalowo-miedzianej instalacji, ponieważ te dwa materiały przyczyniają się do elektrokorozji jednego z nich (nie dotyczy to stali nierdzewnej). Głównym problemem takiego rozwiązania jest umiejscowienie stalowych i miedzianych elementów, ponieważ woda najpierw przepływa przez miedziane struktury, a następnie przez te stalowe, ale niosąc już ze sobą jony miedzi, które powodują szybką korozję stalowych części. Na takie działanie podatne są nie tylko rury, ale także zbiorniki c.w.u.
Na koniec zostawiliśmy sobie błahy i logiczny powód nie posiadania czystej wody we własnym domu - mianowicie chodzi o niewymienianie regularnie filtrów, które jak wiadomo wieczne nie są. Nie ma złotej reguły, co ile należałoby je wymieniać, ponieważ w dużej mierze zależy to od zanieczyszczeń z którymi muszą się one zmagać. Zaleca się jednak kontrolę stanu rzeczy co najmniej raz na pół roku.