niedziela, 12 lipca 2015

Dzbanki filtrujące wodę - hit czy kit

Ostatnim hitem jeżeli chodzi o wyposażenie kuchni są dzbanki filtrujące wodę. Proste w użyciu i zapewniające oczyszczoną wodę z kranu pojemniczki w wymiennymi wkładami zawładnęły polskim agd i nic nie wskazuję na to by w najbliższym czasie stan rzeczy miał ulec zmianie. Przyjrzyjmy się zatem ich wadom oraz zaletom.

Jakie korzyści wyciągamy z posiadania domowych dzbanków filtrujących wodę?

Przefiltrowana woda to czysta woda. Domowe dzbanki uzdatniające wodę wyposażone są najczęściej w filtry węglowe, które należy wymieniać co jakiś czas. Okres przydatności zależy od tego jak często eksploatujemy dany dzbanek oraz od stanu rodziny. Para pijąca ok. 4 litrów wody dziennie może wymienić taki wkład raz na miesiąc, ale przy rodzinie z 2 dzieci takiej wymiany należy dokonywać co 14-20 dni.

Węglowe filtry w dzbankach codziennego użytku zatrzymuje niechciane substancje z wody (chlor, szkodliwe metale ciężkie, związki organiczne) i odprowadza je sprawiając, że poprawia się smak wody, jest ona bardziej miękka oraz pozbawiona wszelkich naleciałości z rur np. rdzy, soli wapnia czy magnezu. Przy używaniu przefiltrowanej wody szybko zauważymy, że czajnik nie jest tak bardzo zakamieniony. Pozbędziemy się także trudnego w usunięciu osadu z filiżanek po kawie czy herbacie.

Przefiltrowana woda nadaje się do samodzielnego picia oraz przygotowywania wszelkich potraw. Użytkownicy dzbanków filtrujących wodę zachwalają klarowność rosołu oraz innych zup przyrządzonych na bazie oczyszczonej wody. Można nią także podlewać rośliny.

Wady dzbanków filtrujących wodę

Początkowy koszt takiego dzbanka nie jest przerażający, w końcu kupujemy mały system filtrujący, więc musimy liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych. Eksploatacja to dodatkowy wydatek, co jakiś czas bowiem musimy wymienić filtr. Kupują w wielopakach nie narażamy się jednak na rażące koszta, dlatego warto to przemyśleć planując zakupy. Kupowanie online lub w sklepach producenckich to dodatkowa oszczędność.

Dzbanki mają różną pojemność i na naszym rynku możemy wybierać z kilkudziesięciu modeli. Najpopularniejsze są dzbanki Dafi oraz Brita.