Jakie zanieczyszczenia usuwa nanofiltracja?
Nanofiltracja jest skuteczną metodą uzdatniania wody, zwłaszcza jeżeli mówimy o związkach organicznych oraz jonach powyżej dwuwartościowych (w przypadku tych pierwszych odnotowano niemalże 100% skuteczność). Dodatkowo stosując tę technikę pozbędziemy się z wody pestycydów, metali ciężkich oraz azotanów. Jeżeli mamy kłopot z kamieniem, który osadza się na sprzętach domowego użytku to nanofiltracja również pomoże nam z tym kłopotem, niweluje węglany wapnia.
Obróbka chemiczna wody nie jest wymagana, a tak przefiltrowana woda jest już zmiękczona. W wyniku procesu uzyskujemy oczyszczoną wodę oraz tak zwany koncentrat czyli odrzut z membrany z wszystkimi nieczystościami.
Koszty samego użytkowania również nie są wysokie, zużycie energii jest niskie co czyni cały proces nanofiltracji bardzo ekonomicznym i chętnie wykorzystywanym w przemysłowych oczyszczalniach wody np. przy odsalaniu wody czy dekarbonizacji).
Zalety nanofiltracji
Nanofiltracja to połączenie ekonomiczności oraz dużej wydajności - uzdatniona woda tą metodą sprawia, że woda jest czysta, ale nie pozbawiona związków mineralnych. Odrzut wody do kanalizacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku odwróconej osmozy, a same membrany działają dłużej niż ich osmotyczne odpowiedniki.
O wykorzystaniu nanofiltracji w procesach przemysłowych możecie przeczytać na tym blogu o oczyszczaniu wody.