czwartek, 8 grudnia 2011

Nanometria nową nadzieją na czystą wodę

Nanometr, o symbolu nm, to jedna milionowa część milimetra lub jak kto woli jedna miliardowa metra. Do tej pory wykorzystywane były podczas opisywania długości fal światła widzialnego, bliskiej podczerwieni oraz UV, a także odległości w skali cząsteczek. Teraz wynaleziono dla nanometrii nowe zastosowanie.



Dzięki wieloletnim badaniom naukowców z Cambridge wynaleziono innowacyjny sposób na oczyszczanie wody przy użyciu nanometrii. Dodatkowo służyć on będzie także w oszczędzaniu energii. Chodzi o wykorzystanie porowatej struktury, która dzięki systemowi kanalików i szczelinek pozwala na oczyszczanie wody pitne. Filtracja jest tak dobra, że już niebawem zainteresują się tym tematem przemysłowcy.

Uzdatnianie wody  dzięki nanoporowatej strukturze jest proste i cały proces przypomina nieskomplikowane doświadczenie, polegające na zanurzeniu balonu z osoloną wodą w całkiem czystej H2O. Sól nie może wydostać się na zewnątrz, ale woda przenika bez problemu do balonu, który po jakimś czasie po prostu pęka. To wynik naturalnego wyrównania stężeń roztworów. Na tej samej zasadzie, seria osmotycznych szoków tworzy w materiale miliony nanoszczelinek i nanokanalików, połączonych ze sobą i utrzymujących kontakt ze światem zewnętrznym. Powstała struktura z powodzeniem nadaje się do oczyszczania wody.



poniedziałek, 21 listopada 2011

Jak pozyskać czystą, słodką wodę?



Pytanie, jak pozyskać czystą i słodką wodę, zadaje sobie już nie jeden przywódca na świecie. Rozszerzania się metropolii, zagospodarowanie nowy terenów, rozwijający się przemysł i jeszcze wiele innych zjawisk sprawia, że nieodzownego elementu życia, czyli wody, zwyczajnie zaczyna brakować. A przecież to właśnie tego pierwiastka najbardziej potrzebujemy w naszej egzystencji, ale nie tylko naszej, bo przecież rośliny i zwierzęta zależą od niej tak samo jak my - ludzie. Póki co możemy używać filtrów oczyszczających wodę, kupować butelkowaną wodę, ale i to się wkrótce skończy. Ktoś kiedyś powiedział, że jednej rzeczy na świecie kiedyś zabraknie - ziemi do podziału. Ja jednak ośmielam się pójść krok na przód, i potwierdzić coś, co zapowiadają ekolodzy, kiedyś zabraknie także wody. Chyba, że coś z tym zrobimy...

Chińczycy, wychodząc na przeciw wielkim oczekiwaniom swojego narodu, postawili na odsalanie wody pochodzącej z oceanu i przeznaczanie jej do użytku codziennego. Wielka odsalarnia, która powstaje nad Morzem Żółtym w 2015 roku ma sprostać potrzebom Pekińczyków na wodę pitną. Będzie ona transportowana rurociągiem, mierzącym około 230 km. Koszt budowy odsalarni to niebagatelna kwota sięgająca 50 milionów euro. Posilając się technologią zapożyczoną od kanadyjskich kolegów chińska odsalarnia będzie w stanie nie tylko pozbawić wodę soli, ale także oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń. 

Odsalarnie pierwszej generacji stosowały tylko odwróconą osmozę. Teraz jednak najlepszą i najbardziej ekonomiczną metodą wydaję się być stworzenie błon filtracyjnych, które w połączeniu z odwróconą osmozą dają najlepsze efekty.

Karaiby i Bliski Wschód korzystają z podobnych metod pozyskiwania wody już od wielu lat. Może przyszedł już czas na Polske?

czwartek, 27 października 2011

Must have tej jesieni - SteriPen Freedom


Mamy bardzo dobrą wiadomość dla ludzi ceniących sobie czystą wodę w każdym czasie i miejscu. Na rynku niebawem pojawi się kieszonkowa oczyszczalnia wody, którą będzie można oczyścić wodę z każdych, oprócz chemicznych, zanieczyszczeń. Jest to cenna informacja dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i często wybierają się na wycieczki lub w dalekie podróże do obcych krajów. Teraz już zawsze będzie można czuć się bezpiecznym pijąc wodę wprost ze strumienia lub korzystając z kranów wschodnich krajów turystycznych. Wystarczy przedtem poddać porcję naświetlaniu.

To małe i sprytne urządzenie ( waży zaledwie 74 gramy ) przypomina większe urządzenie transportujące dane, jest płaskie jak pendrive, posiada także wtyczkę USB, która umożliwia jego ładowanie. Według producenta naładowana bateria powinna wystarczyć na ok. 40 naświetleń. Żywotność sprzętu oszacowano na liczbę 200 ładowań, co daje nam 8000 przeprowadzonych oczyszczeń wody. Proces jest bardzo prosty, należy umieścić światło emitujące specjalne fale o częstotliwości 200-280, znane jako UV-C, w butelce wody i przytrzymać na niecałą minutę. 48 sekund wystarczy by wszelkie mikroorganizmy zniknęły z półlitrowej porcji wody, pozostawiając ją czystą i zdrową. Taki sam system został zastosowany w szpitalnych sterylizatorach, od wielu lat cieszących się nieposzlakowaną opinią w dezynfekcji.


Koszt urządzenia to ok. 120 dolarów.



piątek, 30 września 2011

Woda ze studni


Obecnie już nikt nie używa studni. To pomysłowe urządzenie niegdyś dbało o regularne dostarczanie wody w niejednym gospodarstwie. Raz wykopana studnia służyła właścicielom przez wiele lat. Był to nie tylko tani, ale bardzo ekologiczny sposób na pozyskiwanie wody, która jest podstawowym elementem życia każdego człowieka. W czasach kiedy ogólnomiejska czy ogólnowiejska kanalizacja nie miała prawa bytu ludzie radzili sobie właśnie wykopując wielki kanał i właśnie w ten sposób pozyskiwali wody podziemne do własnych celów. Na początku wodę pobierano spuszczając wiadro na linie lub sznurze. Później stosowano różne udogodnienia np. montowano kołowrót, pompę lub rurociąg, który umożliwiał stały pobór wody. Inwestowano także w różnego rodzaju obudowy, najbardziej popularne stało się wycementowanie pionowego odwiertu, ponieważ najbardziej skutecznie chroniły wodę przed zanieczyszczeniami itp. 

Badań dotyczących studni było bardzo wiele. Pozwoliło to na dokonanie podziałów i tak wyróżniamy studnie:
- płytkie ( ok.20-30 m )
- głębokie

- małośrednicowe
- wielkośrednicowe

- kopane
- wiercone
- wbijane

- filtrowane
- bezfiltrowe

- obudowane
- nieobudowane

- obserwacyjne
- inżynierskie
- eksploatacyjne

Najbardziej ciekawe są studnie abisyńskie, które należą do rodzaju studni wbijanych/wkręcanych. Ich budowa opiera się na ręcznym wbiciu pionowo niewielkiej rury. Studnia taka ze względów na sposób mocowania musi mięć małą średnicę i być dosyć płytka. Studnie abisyńskie wyposaża się w pompę tłoczącą, świder, filtr. Zainteresowanym można także polecić przestudiowanie budowy studnii promienistej, artezyjskiej czy też subartezyjskiej. Z ciekawostek warto wspomnieć, że właścicielami najstarszej studni w Polsce są Benedyktyni z Mogilna, a ich źródło poboru wody pochodzi z XI wieku.

Sednem sprawy jest jednak utrzymanie czystości wody pobieranej ze studni. Jak to zrobić?
Ostatnio modne stało się budowanie studni przy domkach jednorodzinnych, upatruje się w nich zbiornika wody za darmo, którą to można byłoby wykorzystywać w codziennym prosperowaniu mieszkańców. To jest oczywiście zgodne z prawdą, należy jednak zaopatrzyć swoją studnie w pompę, filtr oraz zbiornik hydroforowy. Może być ocynkowany lub przeponowy. Na pewno zainstalowanie odżelaziaczy i zmiękczaczy pomoże poprawić walory naszej wody.

wtorek, 30 sierpnia 2011

Po co nam te filtry

Nie jednemu z nas ciśnie się garstka przekleństw, gdy za drzwiami spotykamy po raz kolejny natrętnego akwizytora usilnie starającego się nam opchnąć swój produkt. Kiedyś był taki boom na sprzedawanie filtrów do wody. Panowie i panie w garniturach zachwalali swoje produkty i żądali bajońskich sum za prezentowane przez nich filtry. Teraz, gdy już jesteśmy bardziej świadomi w wolnorynkowej gospodarce doskonale wiemy gdzie i do kogo się udać by nabyć pełnowartościowy produkt, nie wyprodukowany w Chinach, byle jaki i bez zachowania niezbędnych atestów.

Doprowadzenie wody spożywczej do czystości jest procesem bardzo trudnym i bardzo skomplikowanym. Dynamiczny rozwój w tym segmencie gospodarki pozwolił jednak na rozszerzenie badań i polepszenie działania urządzeń służących do dezynfekcji wody. Dzięki zachowaniu  nowoczesnych technologii oraz modnego wzornictwa filtry z powodzeniem mogą wkroczyć do mieszkań, domów, biur i sal laboratoryjnych. Posiadanie kuchennych filtrów oczyszczających wodę potrzebną do codziennego zdrowego odżywiania się dbamy w stopniu największym o jakość przyrządzanego dla nas jedzenia. Woda towarzyszy człowiekowi niemal cały czas, a przede wszystkim do gotowania, mycia się, sprzątania itp. Zaopatrzenie się w filtry kuchenne pozwala także na ograniczenie wydatków w sklepach, ponieważ nie będziemy musieli tyle wydawać na butelkowane wody mineralne. Jaki to komfort, podejść do kranu, napełnić szklankę wodą i ze smakiem od razu ją wypić.

Zastanówmy się co pijemy, przecież nasz organizm to prawie w 3/4 woda...


niedziela, 3 lipca 2011

Nowy sposób na oczyszczanie wody

Naukowcy z Teksasu właśnie opracowują nową technikę oczyszczania wody, przy użyciu zmodyfikowanego piasku. Metoda ta ma pomóc doprowadzić do stanu używalności wodę pitną w krajach rozwijających się, w szczególności program oczyszczania wody ma objąć Afrykę, gdzie tylko 60 % ludności ma dostęp do oczyszczonej wody. Piasek, o którym tu mowa nosi nazwę super piasku, a jego niezwykłość polega na pokryciu każdego odrębnego ziarenka tlenkiem grafitu. Materiał ten pochłania wszystkie szkodliwe związki takie jak na przykład organiczne substancje, ciężki metale itp.

Największą zaletą super piasku jest jego cena, która ma być bardzo niska.

Super piasek otrzymuje się poprzez gotowanie zwykłych ziarenek piasku z wodą oraz tlenkiem grafitu, a następnie doprowadzenie do odparowania wody. Dzięki temu tlenek grafitu dokładnie oblepia piasek i może być wykorzystywany swobodnie w celu oczyszczania zanieczyszczonej wody. Naukowcy przeprowadzają jeszcze inne konieczne testy, wszystko jednak wskazuję że metoda jest skuteczna i szybka. Jeżeli to wszystko się potwierdzi, miliardy ludzi na świecie będzie miało szansę na picie czystej i zdrowej wody.

poniedziałek, 23 maja 2011

Sto twarzy wody



Woda zawsze stanowiła istotny element każdej kultury, wykorzystywana w codziennych pracach i religijnych obrzędach była doceniana i często szczególnie chroniona. Nie zakładano osad tam gdzie nie było stałego dostępu do wody, dbano by nie została skażona oraz by źródło nie było całkowicie wyczerpane. Każdy miał przyznawaną swoją racje wody i musiał tak ją podzielić by starczyło mu na długi okres. To pewne, że bez wody cywilizacja nie mogła się rozwijać, a ludzie nie osiągnęliby tak wielkiego i szybkiego progresu. Dzisiaj bardzo często nie doceniamy tego skarbu, który jeszcze w bardzo wielu miejscach na świecie jest w ciągłym braku. Polska należy do tych krajów, które mogą się cieszyć względnie czystą wodą, praktycznie w każdym miejscu naszego kraju nie ma do niej ograniczonego dostępu, pijąc ją codziennie nie zastanawiamy jak wielką wartość miała kiedyś, jaką rolę odgrywała w mitologii czy wierzeniach religijnych.

Woda przede wszystkim kojarzona była z nadejściem wiosny, a co za tym idzie była wykorzystywana w rytuałach dotyczących płodności i rozwoju. To dzięki podlewaniu roślin można było zbierać obfite plony i robić zapasy na zimę. Tę srogą porę roku również przepędzano przy użyciu wody poprzez symboliczne topienie słomianej kukły, dziś znanej jako Marzanna.


Jednym ze znaczeń wody od zawsze było życie, ponieważ nie da się bez niej przeżyć. Nasze ciało złożone jest przede wszystkim z wody i to jej najbardziej pragnie, bez jej spożywania można co najwyżej przeżyć przez 2 tygodnie, jest ona głównym elementem codziennej diety. Według zaleceń lekarzy powinniśmy spożywać dziennie ponad 2 litry wody. Stacje uzdatniania wody dbają o to by woda cieknąca z naszych kranów zawsze była oczyszczona i odżelaźniona. W Grecji za sprawą filozofa Empedoklesa uważano że jest to jeden z żywiołów i przeważnie przeciwstawiano ją ogniowi. 

Religijne znaczenie wody prawdopodobnie wzięło się z mitologii greckiej, gdzie woda odgrywała istotną rolę w procesie pochówku zmarłych. Wierzono że do Hadesu przepływa się rzeką Styks, za pośrednictwem Charona, a żeby zapomnieć o swoim przeszłym życiu należy napić się wody z jeziora Lete. Również w chrześcijaństwie woda gra pierwsze skrzypce w obrządku chrzcin, kiedy to należy zanurzyć ciało w wodzie, symbolicznie oznaczało to oczyszczenia ciała z grzechów. Wśród wiejskich zwyczajów można również doszukać się przesądu dotyczącego skrapiania wodą z przydrożnej rzeki pary młodej na szczęście oraz powodzenie w przyszłym wspólnym życiu. 



Czysto praktycznym zastosowaniem wody jest wciąż używanie jej po prostu do kąpieli lub mycia się. Codziennie praktykuje to niemal cała populacja na świecie. Nadal panuje zwyczaj by kąpanie w stawach, jeziorach i rzekach rozpoczynać dopiero po nocy świętojańskiej, która przypada na 22/23 czerwca. Ponadto kąpiel w noc świętego Jana gwarantuje powodzenie, szczęście i zdrowia, nadprogramowo wierzono że odpędza złe moce i duchy nieczyste.

czwartek, 28 kwietnia 2011

Światowy dzień czystej wody

W ubiegłym miesiącu, a dokładniej 22 marca corocznie obchodzony jest Światowy dzień czystej wody. W roku 2011 hasłem przewodnim było transparent, na którym mogliśmy przeczytać: "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania". Pomimo tego, że woda zajmuje prawie trzy czwarte powierzchni planety ziemskiej to w większości jest ona niezdatna do picia. Nie chodzi już nawet o same zanieczyszczenia, ale po prostu o fakt, że jest ona słona. Woda pitna to mniej niż 1% zasobów wody na ziemi. Mieszkańcy dużych miast i aglomeracji są w bardzo ciężkiej sytuacji, ponieważ ze względu na liczne nieczystości i groźne dla zdrowia człowieka związki chemiczne znajdujące się w wodzie mają oni utrudniony dostęp do świeżej i czystej wody. Badania pokazują jednak że Europa jest w całkiem dobrym położeniu, ponieważ z powodu braku dobrej i świeżej wody na naszym kontynencie choruje tylko 3% populacji, podczas gdy w Azji sięga to 53% ludności a w Afryce 38%.

Woda jest dobrodziejstwem dla człowieka oraz jego otoczenia. Bez czystej wody każde życie umiera lub zapada na poważne choroby. Dlatego tak ważne jest by władze miast dbały o ujęcia wody pitnej. Mogą to zrobić nie tylko poprzez akty prawa miejscowego, ale przede wszystkim poprzez aktywne działanie w regionie, wysyłanie częstych kontroli które sprawdzały by sposób utylizowania odpadów oraz wspieranie organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego. Wody gruntowe, które dostarczają tego niezbędnego dla życia płynu powoli się wyczerpują, dlatego interwencja ze strony odpowiednich służb jest jak najbardziej wskazana. Dezynfekcja wody miejscowej to również zadanie dla władz adminstrujących danym regionem.


Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała w 2010 roku, że niczym nieutrudniony dostęp do czystej wody to prawo każdego człowieka, ponieważ jest to składnik prawidłowej i poprawnej egzystencji. Uchwalony w tej materii rezolucje. Regulacje prawne na pewno pomagają chronić ten cenny pierwiastek. Godne jednak pochwały są zakrojone na szeroką skalę akcje rozpowszechniane przez gwiazdy estrady oraz szklanego ekranu. Propagując oszczędzanie wody powszechnie znane osobistości trafiają do zwykłych ludzi i pomagają im nabyć nowych przyzwyczajeń np. zakręcania wody podczas mycia zębów itp. W Polsce ambasadorami Kampanii Wodnej są: Agata Buzek oraz Piotr Adamczyk. Córka byłego premiera RP oraz wybitna aktorka powiedziała: Chciałabym także, aby Dzień czystej wody stał się pretekstem do tego by małymi krokami zmieniać na lepsze także nasze nawyki. Każdy z nas może dbać o zasoby wodne na świecie i tym samym czuć się odpowiedzialny za przyszłe pokolenia. Na początek wystarczy, że będziemy pamiętać o zakręceniu kranu przy myciu zębów i naprawimy w naszym domu cieknące krany". 


poniedziałek, 21 marca 2011

Owocowe oczyszczanie wody


Dzisiejszy post został zainspirowany serią arcyciekawych artykułów dotyczących dobroczynności skórek od bananów na rzecz oczyszczania wody. O wielu zastosowaniach skórek od bananów na pewno słyszeliśmy nie raz. Mogą one bowiem przysłużyć się zorganizowaniu żartu, mogą wypolerować nam obuwie czy nadać blasku liściom domowych kwiatków. Są ludzie, którzy wykorzystują bananowe skórki także do leczenia zmian skórnych występujących na twarzy, przede wszystkim chodzi tu o trądzik i łuszczycę. Kto by pomyślał o tak licznych zastosowaniach na pozór by się wydawało zwykłych odpadków? Niezłomna ekipa brazylijskich badaczy poszerzyła jeszcze bardziej krąg zastosowań skórek od banana dokładając do nich umiejętność oczyszczania wody z metali ciężkich. Metale ciężkie przedostają się do wody najczęściej poprzez wycieki z wielkich zakładów przemysłowych, fabryk itp. Są to najczęściej miedź i ołów. Środki używane do ich neutralizacji są jednak bardzo kosztowne i nie zawsze spisują się najlepiej. Co więcej same bywają groźne w kontakcie z ludzkim organizmem. Wcześniej wspomnieni brazylijscy naukowcy dowiedli, że zmielone bananowe skórki doskonale zwalczają chemiczne zagrożenia i uzdatniają wodę. Oczyszczanie wody w obecnych czasach jest niezbędną i codzienną czynnością, dlatego pocieszające jest również to, że jeden  załadunek zmielonych lub posiekanych bananowych skórek może skutecznie poprawiać jakość wody aż 11 razy. Bananowy sposób na oczyszczanie wody został porównany do najlepszych i najbardziej skutecznych metod uzdatniania wody. To krok milowy w dziedzinie specjalizującej się w polepszaniu warunków smakowych i zdrowotnych wody. Wynalezienie w pełni naturalnego materiału służącego do uzdatniana wody na tak wysokim poziomie otworzyło furtkę do dalszych eksperymentów z darami matki ziemi. Wcześniej zdolności polepszające jakość wody potwierdzono u łupin orzechów.

poniedziałek, 28 lutego 2011

Sposób na oszczędność? Oczyszczanie wody deszczowej

W dzisiejszych trudnych czasach, okresie ekonomicznego boomu, kryzysów finansowych i ogólnego oszczędzania pomysł na oczyszczanie wody deszczowej nie jednego uratowałby z opresji comiesięcznych opłat. Wielu z nas narzeka na pogorszenie sytuacji materialnej, niedawno minął rok a wraz z nim wzrósł podatek Vat, ceny w sklepach również powędrowały w górę, groźba podniesienia kosztów zużycia energii elektrycznej, gazu i wody wisi w powietrzu. A przecież woda jest niezbędnym elementem codziennego życia, używamy jej niemal do wszystkiego, pomyślmy zatem jak wiele moglibyśmy uzyskać gdyby dało się ją czerpać za darmo, prosto z nieba, oczywiście po wcześniejszym odpowiednim oczyszczeniu.


Wiadomo, że deszczówka nie jest materiałem ciągle dostarczanym przez nasz klimat, biorąc jedna pod uwagę długość okresów sprzyjających opadom w Polsce w skali całego roku można zaoszczędzić sporą  nadwyżkę litrów, ponieważ każdy litr otrzymanej za darmo wody z deszczu zastępuję ten litr, który musielibyśmy kupić w miejskich wodociągach. Przydomowe oczyszczalnie deszczówki najlepiej spisują się w domach wolnostojących, jednorodzinnych, lub dużych fabrykach czy zakładach przemysłowych. 

Woda służąca do picia, przygotowywania potraw oraz mycia musi być bardzo czysta, odkażona, przefiltrowana. Oczyszczanie wody to proces nie łatwy, dlatego zajmują się tym specjalne urządzenia. Do wyżej wspomnianych czynności nie stosuje się wody deszczowej. Chodzi o zachowanie odpowiednich standardów, które nie zawsze można otrzymać oczyszczając wodę deszczową. Deszczówka za to świetnie spisuje się do przydomowych prac, jak mycie okien, samochodu, podlewanie kwiatów i innych roślin. Ze względu na naturalne źródło pochodzenia takiej wody roślinność lepiej ją przyswaja. Może być także stosowana do prania oraz spuszczania wody w urządzeniach łazienkowych. Jest to woda miękka, która uchroni nasze sprzęty przed szkodliwym i brzydko wyglądającym kamieniem. 

Wodę deszczową przechwytujemy najczęściej na dachach oraz balkonach. Najlepiej uzyskuje się deszczówkę z dachów o dużym kącie nachylenia, ponieważ nie gromadzi się tam brud, kurz i inne śmieci typy liście itp. Nie zaleca się przechwytywania wody z dachów pokrytych blachodachówką, ponieważ oddaje on za dużo metali.  Dachy pokryte płytami azbestowymi całkowicie są wyeliminowane z możliwości zbierania z nich wody deszczowej. 

Deszczówka zostaje umieszczana w specjalnych zbiornikach, o różnej pojemności, dostosowywanej do potrzeb każdej rodziny. Ważne jest aby te pojemniki wykonane były z wysokiej jakości polietylenu, który zabezpieczy zgromadzoną wodę przed słońce, a tym samym uniknie nagrzewania wody. Zbiorniki dzielą się na te podziemne i te naziemne. Bardziej zaleca się zastosowanie pojemników, które można wkopać, ponieważ nie szpecą tak podwórka, są chronione przed warunkami atmosferycznymi itp. Pojemniki przeznaczone na wodę deszczową mogą występować w różnych kolorach.

Koszt montażu takiej instalacji to około 10 tysięcy złotych, przy 4 osobowej rodzinie zamieszkującej w domu jednorodzinnym, posiadającej samochód, zwraca się on po 8 latach.


czwartek, 13 stycznia 2011

Jakie znaczenie ma higiena wody?

Wszystkie procesy rozwojowe na ziemi warunkowane są dostępem do wody. Nie można jej niczym zastąpić, nie ma żadnego substytutu, dlatego ludzie powinni o nią dbać, szczególnie o wody gruntowe, które dostarczają nam wody na codzień, w kuchni, w łazience itp. Niestety brak dbałości o ochronę środowiska, w tym wody, sprawiły że Polska stała się krajem zaliczanym do jednych z najbardziej zanieczyszczonych. W związku z tym, że woda bierze udział w wielu procesach związanych z rozwojem organizmów, szczególnie ludzie narażeni są na niebezpieczne konsekwencje wynikające z korzystania z brudnej wody.



Najbardziej niebezpieczne są skażenia biologiczne, które polegają na rozpowszechnianiu się za pomocą wody wszelkich bakterii, wirusów. Wypicie zanieczyszczonej wody powoduje bezpośredni transfer do naszego ciała szkodliwych substancji, które mogą wywołać wiele groźnych chorób jak na przykład dur brzuszny, czerwonka, grypa, w tym wszelkie jej odmiany, zapalenie spojówek, biegunka. 

Skażenia pochodzenia chemicznego powodują zaburzenia w prawidłowej pracy nerek oraz wątroby. Najczęściej jest to zanieczyszczenie spowodowane bliskością zbiorników wodnych przy przedsiębiorstwach przemysłowych oraz fabrykach. Woda wówczas naszpikowana zostaje związkami fenoli, detergentami, pestycydami czy metalami ciężkim takimi jak rtęć czy ołów. Niektóre firmy upatrują również w pobliskiej rzeczce czy jeziorze tanią kanalizację i często właśnie tam pozbywają się swoich ścieków.



Do powszechnych zanieczyszczeń wody zaliczają się również wszelkie zawiesiny, które są tak naprawdę ciałami stałymi. Takie skażenia noszą nazwę fizycznych.

Bardzo często dochodzi do zanieczyszczenia gleb, które następnie zanieczyszczają płynące pod nimi wody. Chodzi tu o wszelkie niekontrolowane wycieki paliw, substancji trujących, czy zbyt dużych stężeń nawozów. Mniej szkodliwe są zanieczyszczenia organiczne, ponieważ rozkładają się w wodzie i nie wyrządzają aż takich szkód człowiekowi.

Polskie prawo jest coraz bardziej świadome niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą jawna zgoda na zanieczyszczanie środowiska. Polski ustawodawca coraz częściej w różnego rodzaju ustawach zamieszcza klauzule dotyczące przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska. Bardzo dobrze że zwrócono uwagę na ekologię, ponieważ po latach istnienia wielkich zakładów przemysłowych na terytorium RP przyzwyczajono się do niemiłego dla oka krajobrazu pełnego kominów. Obecnie Państwowe Inspekcje Ochrony Środowiska dokonują regularnych kontroli nadzorujących system odprowadzania ścieków komunalnych w większości zakładów na terenie naszego państwa. Liczba kontroli, a co za tym idzie kar za nie dostosowywanie się do przepisów ciągle rośnie.