środa, 29 czerwca 2016

Polskie badaczki opatentowały metodę usuwania bakterii i grzybów z wody

Dzięki wykorzystaniu nanocząsteczek białostockie badaczki opatentowały nową metodę oczyszczania wody z patogennych mikroorganizmów. Jest to niezwykle cenny wynalazek, ponieważ dotychczasowe metody nie usuwały szkodliwych bakterii czy grzybów, a jedynie je zatrzymywały. By jednak je odseparować, dotychczasowe metody uzdatniania wody wymagały zaangażowania dodatkowych procedur.

Zespół pod kierownictwem prof. Haliny Car odkrył nową metodę uzdatniania wody, która z powodzeniem może być wykorzystywana w medycynie oraz przemyśle. Jak twierdzą badaczki, jest to tańsza procedura i o wiele bardziej skuteczna, stąd wniosek o ochronę patentową w Polsce.

Zespół składał się z:
  1. Prof. Haliny Car
  2. Dr Katarzyny Niemirowicz
  3. Dr hab. Izabeli Święcickiej
  4. Dr Agnieszki Wilczewskiej

Badaczki reprezentują Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.
Opracowana metoda doskonale radzi sobie z najbardziej popularnymi patogenami takimi jak: pałeczki okrężnicy, gronkowca złocistego czy grzybów candida. Nanoczostęczki zostały pokryte warstwą złota lub aminosilanu, przez co uzyskiwały nową jakość - stały się lepem na bakterie, które dzięki nanocząsteczkom można było usunąć przy użyciu magnesu. Zanieczyszczony płyn łatwo uzdatnić dzięki pierwotnemu wymieszaniu wody z nanocząsteczkami, do których przylegają niechciane mikroorganizmy. Nanocząsteczki nie ulegają zniszczeniu, dzięki temu mogą być wielokrotnie wykorzystywane. To dodatkowy atut, który sprawia, że metoda ta jest efektywna kosztowo.

Największą funkcjonalność tej metody jej autorki upatrują w medycynie, gdzie bardzo często należy dezynfekować sprzęt i narzędzia. Trwają prace nad znalezieniem firmy, która podejmie się wyprodukowania prototypu.

wtorek, 31 maja 2016

Nanofiltracja wody pitnej

Nanofiltracja wody pitnej jest alternatywą dla odwróconej osmozy. Podobnie jak ona, nanofiltracja wykorzystuje w swoich procesach membrany, a dokładnie mówiąc różnicę ciśnień pomiędzy dwiema stronami. Ciśnienie procesowe o którym tu mówimy to przedział między 10, a 30 barami. Obecnie jest to najbardziej wspierana i unowoczesniana technika membarnowego oczyszczania wody.


Jakie zanieczyszczenia usuwa nanofiltracja?


Nanofiltracja jest skuteczną metodą uzdatniania wody, zwłaszcza jeżeli mówimy o związkach organicznych oraz jonach powyżej dwuwartościowych (w przypadku tych pierwszych odnotowano niemalże 100% skuteczność). Dodatkowo stosując tę technikę pozbędziemy się z wody pestycydów, metali ciężkich oraz azotanów. Jeżeli mamy kłopot z kamieniem, który osadza się na sprzętach domowego użytku to nanofiltracja również pomoże nam z tym kłopotem, niweluje węglany wapnia.

Obróbka chemiczna wody nie jest wymagana, a tak przefiltrowana woda jest już zmiękczona. W wyniku procesu uzyskujemy oczyszczoną wodę oraz tak zwany koncentrat czyli odrzut z membrany z wszystkimi nieczystościami.

Koszty samego użytkowania również nie są wysokie, zużycie energii jest niskie co czyni cały proces nanofiltracji bardzo ekonomicznym i chętnie wykorzystywanym w przemysłowych oczyszczalniach wody np. przy odsalaniu wody czy dekarbonizacji).

Zalety nanofiltracji


Nanofiltracja to połączenie ekonomiczności oraz dużej wydajności - uzdatniona woda tą metodą sprawia, że woda jest czysta, ale nie pozbawiona związków mineralnych. Odrzut wody do kanalizacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku odwróconej osmozy, a same membrany działają dłużej niż ich osmotyczne odpowiedniki.

O wykorzystaniu nanofiltracji w procesach przemysłowych możecie przeczytać na tym blogu o oczyszczaniu wody.

piątek, 29 kwietnia 2016

6 najpopularniejszych metod uzdatniania wody


O uzdatniania wody mówimy coraz częściej. W wielu przypadkach jest to proces konieczny i nawet gospodarstwa domowe zamawiają instalacje przydomowych stacji oczyszczania wody. Uzdatnianie wody zatem nie jest już zarezerwowane tylko dla większych ośrodków przemysłowych. Zdrową i czystą wodą można cieszyć się w każdym domu. Aby dokonać racjonalnego wyboru odpowiedniej metody należy w pierwszej kolejności oddać próbkę wody do badania. Dzięki temu poznamy skład wody i potencjalne jej elementy do eliminacji.

Przyjrzyjmy się 6 najpopularniejszym metodom uzdatniania wody wykorzystywanym na szeroką skalę w Polsce.

Popularne metody oczyszczania wody w gospodarstwie domowym

1. Odżelazianie



Odżelazianie wody bardzo często idzie w parze z jej odmanganianiem. Zastosowanie tej metody bardzo szybko skutkuje polepszeniem zapachu i barwy wody. Woda w kranie staje się bardziej przejrzysta i przyjemniejsza w odbiorze.

2. Zmiękczanie wody


Twarda woda to częsty wróg w naszych domach. Jeżeli spotykamy się z szybko postępującym rozwojem kamienia na urządzeniach agd to wiedzmy, że w naszym domu mamy twardą wodę. By urządzenia grzewcze, pralnicze, kuchenne czy też sanitariaty nie uległy dewastacji i powolnemu zniszczeniu zadbajmy o filtry zmiękczające wodę. Dodatkowym atutem tego kroku będzie mniejsza ilość zużywanych detergentów oraz większy komfort skóry. Im woda jest bardziej miękka, tym stopień nawilżenia skóry wyższy.

3. Filtracja wody węglem aktywnym

Bardzo często stosowana metoda, dzięki swojej skuteczności przekonuje do siebie kolejne rzesze fanów uzdatnionej wody w swoich domach. Montaż filtrów z węglem aktywnym jest bardzo ekonomiczne finansowo, a komfort z używania wody od razu znacznie wyższy. Węgiel aktywny nie tylko poprawia smak wody, ale także niweluje przebarwienia organiczne. Stosuje się go często także gdy wyczuwalny jest posmak chloru, ponieważ skutecznie go eliminuje.

4. Usuwanie azotanów

Usuwanie azotanów to popularna metoda uzdatniania wody w domach, gdzie przebywają dzieci, ponieważ to dla nich te substancje są najbardziej niebezpieczne. Mogą prowadzić do powstawania uczuleń oraz rozwoju alergii. Test na azotany w wodzie jest bardzo prosty w przeprowadzeniu, dlatego zalecamy go wykonać gdy posiadamy dzieci.

5. Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne usuwają z wody wszelkie drobiny piasku, rdzy czy innego rodzaju zawiesiny. Bardzo dobrze radzą sobie także z utlenionymi związkami żelaza.

6. Lampy ultrafioletowe

Naświetlanie lampami UV stosuje się w przypadkach gdy w naszej wodzie zostaną wykryte mikroorganizmy chorobotwórcze. Do najpopularniejszych z nich należą np. bakterie z grupy Coli czy też enterokoki. Lampy utlrafioletowe są bardzo skuteczne i dosyć szybkie w działaniu.

Jesteśmy ciekawi czy wy stosujecie w swoich domach systemu uzdatniania wody. Jeżeli tak to jakie? Jakie widzicie plusy i minusy uzdatniania wody w gospodarstwach domowych?