środa, 29 czerwca 2016

Polskie badaczki opatentowały metodę usuwania bakterii i grzybów z wody

Dzięki wykorzystaniu nanocząsteczek białostockie badaczki opatentowały nową metodę oczyszczania wody z patogennych mikroorganizmów. Jest to niezwykle cenny wynalazek, ponieważ dotychczasowe metody nie usuwały szkodliwych bakterii czy grzybów, a jedynie je zatrzymywały. By jednak je odseparować, dotychczasowe metody uzdatniania wody wymagały zaangażowania dodatkowych procedur.

Zespół pod kierownictwem prof. Haliny Car odkrył nową metodę uzdatniania wody, która z powodzeniem może być wykorzystywana w medycynie oraz przemyśle. Jak twierdzą badaczki, jest to tańsza procedura i o wiele bardziej skuteczna, stąd wniosek o ochronę patentową w Polsce.

Zespół składał się z:
  1. Prof. Haliny Car
  2. Dr Katarzyny Niemirowicz
  3. Dr hab. Izabeli Święcickiej
  4. Dr Agnieszki Wilczewskiej

Badaczki reprezentują Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.
Opracowana metoda doskonale radzi sobie z najbardziej popularnymi patogenami takimi jak: pałeczki okrężnicy, gronkowca złocistego czy grzybów candida. Nanoczostęczki zostały pokryte warstwą złota lub aminosilanu, przez co uzyskiwały nową jakość - stały się lepem na bakterie, które dzięki nanocząsteczkom można było usunąć przy użyciu magnesu. Zanieczyszczony płyn łatwo uzdatnić dzięki pierwotnemu wymieszaniu wody z nanocząsteczkami, do których przylegają niechciane mikroorganizmy. Nanocząsteczki nie ulegają zniszczeniu, dzięki temu mogą być wielokrotnie wykorzystywane. To dodatkowy atut, który sprawia, że metoda ta jest efektywna kosztowo.

Największą funkcjonalność tej metody jej autorki upatrują w medycynie, gdzie bardzo często należy dezynfekować sprzęt i narzędzia. Trwają prace nad znalezieniem firmy, która podejmie się wyprodukowania prototypu.

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem warto sprawdzić title="Filtry do wody">www.filtry.pomorze.pl"! Oferują rozwiązania do oczyszczania wody pitnej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy wpis. Jeśli chodzi o filtry do wody przemysłowej to tutaj www.filtrowanie.com.pl możecie znaleźć ich producenta.

    OdpowiedzUsuń