wtorek, 31 maja 2016

Nanofiltracja wody pitnej

Nanofiltracja wody pitnej jest alternatywą dla odwróconej osmozy. Podobnie jak ona, nanofiltracja wykorzystuje w swoich procesach membrany, a dokładnie mówiąc różnicę ciśnień pomiędzy dwiema stronami. Ciśnienie procesowe o którym tu mówimy to przedział między 10, a 30 barami. Obecnie jest to najbardziej wspierana i unowoczesniana technika membarnowego oczyszczania wody.


Jakie zanieczyszczenia usuwa nanofiltracja?


Nanofiltracja jest skuteczną metodą uzdatniania wody, zwłaszcza jeżeli mówimy o związkach organicznych oraz jonach powyżej dwuwartościowych (w przypadku tych pierwszych odnotowano niemalże 100% skuteczność). Dodatkowo stosując tę technikę pozbędziemy się z wody pestycydów, metali ciężkich oraz azotanów. Jeżeli mamy kłopot z kamieniem, który osadza się na sprzętach domowego użytku to nanofiltracja również pomoże nam z tym kłopotem, niweluje węglany wapnia.

Obróbka chemiczna wody nie jest wymagana, a tak przefiltrowana woda jest już zmiękczona. W wyniku procesu uzyskujemy oczyszczoną wodę oraz tak zwany koncentrat czyli odrzut z membrany z wszystkimi nieczystościami.

Koszty samego użytkowania również nie są wysokie, zużycie energii jest niskie co czyni cały proces nanofiltracji bardzo ekonomicznym i chętnie wykorzystywanym w przemysłowych oczyszczalniach wody np. przy odsalaniu wody czy dekarbonizacji).

Zalety nanofiltracji


Nanofiltracja to połączenie ekonomiczności oraz dużej wydajności - uzdatniona woda tą metodą sprawia, że woda jest czysta, ale nie pozbawiona związków mineralnych. Odrzut wody do kanalizacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku odwróconej osmozy, a same membrany działają dłużej niż ich osmotyczne odpowiedniki.

O wykorzystaniu nanofiltracji w procesach przemysłowych możecie przeczytać na tym blogu o oczyszczaniu wody.

4 komentarze:

  1. Dzień dobry. Planuję w kuchni pod zlewem (albo innej kuchennej szafce) zainstalować system oczyszczania wody. Prędzej to będzie nanofiltracja, niż odwrócona osmoza, ponieważ takie systemy są wydajniejsze, bardziej eko, nie trzeba ponownie mineralizować wodę, itd. Mam problem ze znalezieniem na rynku urządzenia, które będzie małe, poręczne i będzie bez zbiornika. Czy autor potrafiłby coś polecić? Pozdrawiam, Renata.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie muszę u siebie stosować żadnych filtrów i jestem zdania, że raczej jakość mojej wody jest bardzo dobra. Jeszcze dodatkowo i tak przy studni mam podłączony zestaw hydroforowy https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html aby bez najmniejszego problemu móc dalej tą wodę rozprowadzić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie także sama woda jest jedną z najważniejszych spraw w moim domu i jestem zdania, że fajnie aby działała właściwie. Na pewno w takiej sytuacji warto jest zapoznać się z ofertą hydraulika https://darek-hydraulik.pl/ gdyż ja wiem, że na nim na pewno można polegać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Planujesz remont łazienki i potrzebujesz doświadczonego hydraulika? Niezależnie od skomplikowania projektu, profesjonalny hydraulik zawsze poradzi sobie z zadaniem. Zapraszamy do odwiedzenia strony https://warszawskihydraulik.pl/, gdzie znajdziesz szeroką gamę usług hydraulicznych, które pomogą Ci w realizacji Twojego projektu.

    OdpowiedzUsuń